Asansör Sorumluluğu Bina Yönetimindedir! - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

27 Mayıs 2024 - 07:15

Asansör Sorumluluğu Bina Yönetimindedir!

Asansör Sorumluluğu Bina Yönetimindedir!
Son Güncelleme :

18 Ocak 2023 - 7:50

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilciliği Başkanı Ali Rıza Açıksarı, son 3 yıllık asansör kontrol ve bakımların periyodik rakamlarını paylaşarak, eksikleri bulunan ve vaktinde yapılmayan bakımlardan bina yönetiminin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Kent merkezlerindeki nüfus yoğunluğuna bağlı olarak yoğunlaşan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımı her geçen gün arttığını söyleyen Açıksarı, “Konutlar, işyerleri, hastaneler, AVM’ler gibi birçok yerde halkımızın kullandığı asansörlerin sayısının, Ülke genelinde 500 binin üzerinde olduğu düşünülmektedir. İlimizde Onikişubat İlçemiz başta olmak üzere, Elbistan, Pazarcık, Çağlayancerit, Andırın, Ekinözü ve Nurhak ilçelerindeki tüm asansörlerin kontrollerini Makina Mühendisleri Odası olarak kamusal hizmet, kamusal fayda ve kamusal denetim anlayışı ile devam ediyoruz. On yılı aşkın bir süredir aralıksız sürdürdüğümüz denetimler neticesinde ilimize kontrol edilen ve güvenli hale dönüştürülen son üç yılın asansör sayıları aşağıda belirtilmiştir.” Dedi.

2022 yılında Kahramanmaraş’ta 4 bin 358 asansörün kontrol edildiği, bu asansörlerde ilk kontrol neticesinde tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için bina yöneticilerine süre tanındığı ve akabinde ikinci ve gerektiği durumlarda üçüncü kontroller gerçekleştirildiği toplam 4 bin 358 asansör, 8 bin 918 kez kontrol yapıldığı söylendi. “YÜZDE 96 GÜVENLİ ORAN” 10 yılı aşkın süredir yapılan kontroller neticesinde Kahramanmaraş’ta belirtilen ilçelerimizde % 96 güvenli asansör oranına ulaşıldığını anlatan Açıksarı, şöyle konuştu: “Başka bir ifade ile ilimizde bulunan 100 asansörün 96’sı güvenli asansör konumuna ulaşmış ve vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. Tabiki burada hedefimiz tüm asansörlerin güvenli hale dönüştürülmesi ve oranın % 100 olmasıdır. Bunun içinde ilimiz genenlinde, konusunda uzman 10 Makina Mühendisi, 2 Ofis Personeli ile toplamda 12 personel ve gerekli tüm ekipman, araç ve kontrol cihazları ile çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu çalışmalar bir ekip çalışması olup, Odamız Teknik Personelleri, Belediye Teknik Personelleri, Yetkili Asansör Firmaları ile Bina Yöneticileri ile koordineli bir ekip çalışması olarak yürütülmektedir. “ “Burada özellikle yapılan ilk kontrol ve tekrar kontrollerinde asansörlerinde bulunan eksiklikleri gidermeyen veya gidermede geciken 176 adet asansörün (% 4 oranın) bina yöneticilerinin ve sakinlerininde bu konuda hassasiyet göstermeleri ve bir an önce asansörlerindeki eksikliklerin giderilmesini sağlayarak can ve mal güvenliği konusuna gerekli hasssasiyeti ve önemi vermelerini bekliyoruz. Yapılan tüm kontrol ve uyarılara rağmen asansörlerindeki eksiklikleri gidermeyen veya geciken binalardaki tüm sorumluluğun bina yöneticilerinde olduğu da hatırlatmak istiyoruz. Kamu kurumu niteliğinde bir Meslek Kuruluşu olan Odamız, asansörlerin yıllık periyodik kontrollerinin kamusal hizmet, kamusal fayda ve kamusal denetim anlayışıyla, tekniğine uygun olarak, deneyimli ve uzman makina mühendisleri tarafından yapılması için akredite olmuş özel bir organizasyona sahiptir.“ Açıksarı, 10 yılı aşkın bir süredir, aralıksız sürdürdüğü asansör kontrollerine oda ile yürüten ve şehirdeki asansörleri odaya emanet eden başta Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi MAHÇİÇEK olmak üzere tüm Belediye Başkanlarına ve Belediyelerin Teknik Personellerine teşekkür ederek, şöyle konuştu: “Makina Mühendisleri Odası yaptığı tüm teknik hizmetleri kamusal denetim ve kamusal fayda anlayışını benimseyerek gerçekleştirmeye bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Bu çerçevede ilimizde güvenli asansör kullanımı ve güvenli asansörlerin yaygınlaştırılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde olmaya, özelliklede asansör kontrolleri konusunda Odamız ile çalışmayan diğer ilçe belediyelerimiz ile de çalışmaya hazır olduğumuzu belirterek, işbirliği içerisinde olan tüm belediyelerimize tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam