Başsavcı Tiryaki Açıkladı: 6 Şubat Depremleriyle İlgili Bilgi Kirliliğine Son Vermeye Kararlıyız! - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

26 Mayıs 2024 - 05:36

Başsavcı Tiryaki Açıkladı: 6 Şubat Depremleriyle İlgili Bilgi Kirliliğine Son Vermeye Kararlıyız!

Başsavcı Tiryaki Açıkladı: 6 Şubat Depremleriyle İlgili Bilgi Kirliliğine Son Vermeye Kararlıyız!
Son Güncelleme :

16 Ocak 2024 - 14:02

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Adliye’deki çalışmalarla ilgili basın mensuplarıyla bir araya geldi. Tiryaki, yaptığı açıklamada “6 Şubat Kahramanmaraş depremleri ile ilgili yürütülen soruşturmalar ve davaları anlattı.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, konuşmasında Malumunuz altı Şubat gibi felaketi yaşamış ve merkezi olan bir ilde göreve başlamış bulunuyoruz. Ben öncelikle bu vesileyle vefat eden her bir vatan adına, deprem şehitlerimize, yine son günlerde malum yurt içinde, yurt dışında terörle mücadelede vatanımızı, milletimizi korumaya çalışan güvenlik güçlerimizden şehit olanların rahmetle anıyorum. Cenabı Allah’tan hepsinin mekanlarının cennet olması hususunda dua ediyoruz. Ailelerine sabırlar diliyorum. Göreve başladığım andan itibaren özellikle deprem soruşturmaları olmak üzere genel itibariyle adliyemizin durum değerlendirmelerini yaptık. Ve bu durum değerlendirmelerinin neticesinde birtakım hem bürolaşma ve kurumsallaşma adına çalışmalarımız oldu. Hem de bu soruşturmaların daha nitelikli, nitelikli şekilde yürütülmesi, hususunda iş bölümlerimiz şekilde düzenledik” dedi.

Daha önce 7 ilde görev yaptığını ve yaptığı illerde Adli personel sıkıntısı çektiklerini Kahramanmaraş’ta bu sorunu yaşamadığını dile getiren Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, “şu an itibariyle adliyemizde bir başsavcı, iki başsavcı vekili ve kırk cumhuriyet savcısıyla, adli soruşturmaların yürütülmesi hususunda Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu dönemden itibaren tabii bir önceki yıla göre baktığımızda yaklaşık olarak bir yüzde yirmi yedi virgül kırk sekizlik bir artış soruşturma dosyalarında artış da karşı karşıyayız. Bir önceki yılda yaklaşık olarak otuz iki bin soruşturma dosyası gelirken iki bin yirmi üç yılının Aralık ayı itibariyle gelen dosya sayımız yaklaşık kırk bir bin. Artışın ana nedeni depremden kaynaklanır. Özellikle müsalik olan soruşturmalar bu soruşturmaların biz istediği bir şekilde yürütülmesi açısından öncelikle dediğim gibi bürolaşma yoluna gittik. Bu noktada deprem soruşturmaları bürosu kurulmuştu. Biz bunu belirli bir çalışma terazisine büründürdük. Yine ihbar bürosu gibi bir büro kurduk. Zaman aşırı bürosu kurduk. Yaklaşık bu şekilde dört ayda bir onun yeniden kurulumu birkaç büromuzun da değişikliğiyle, bütün değişikliğiyle beraber çalışmaya başladık. Malumunuz kişilerin lekelenmeme hakkı çok kutsal bir hak. Biz bu hakkı önemsiyoruz. Bu noktada özellikle ihbar yani kişiyle ilgili soyun, genel vatandaşın sonunu düşünerek, düşünmeyerek, birbiriyle ilgili yanlış şikayetler, bazen sosyal medyada yani ihbar suikast birtakım ifadeler haberlere maalesef oluyor ülkemizde. Bunlar da vatandaşın mağduriyetine sebebiyet vermemek adına öncelikli olarak bu tür ihbarları biz aşağıdaki ihbar büromuza alıyoruz, bunları araştırıyoruz. Bunlarla ilgili delil bulunduğu takdirde, yani soruşturmaya yeterli beceri bulunduğunu değerlendirdiğiniz anda kişiyle ilgili adli soruşturma sürecini başlatıyoruz” dedi.

KAHRAMANMARAŞ DEPREMi EBRAR SİTELERİ

6 Şubat depremleri ile ilgili Kahramanmaraş denince akla Ebrar Siteleri geldiğini ve Ebrar Siteleri ile ilgili ise halkın merak ettiği konular olduğunu dile getiren Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, “Depremlerde Ebrar Sitelerinin Müteahhiti Tevfik Tepebaşı’nın serbest bırakılmasına ilişkin çıkan haberler maalesef bilgi kirliğinden ibarettir. Tepebaşı, sadece bir dosyadan tahliye edildi, halen tutuklu konumunda bulunuyor. Diğer dosya ise 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve 60’tan fazla vatandaşın hayatını kaybettiği Hacı Ömer Apartmanı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan müteahhit Tevfik Tepebaşı, bilirkişi raporunun ardından tahliye edilmesine ilişkin kamuoyunda birçok iddia ortaya atıldı. Dosyasından tahliye edildi şuan da halen tutuklu konumunda” diye ifade etti.

MAHKEME SÜRECİNDE OLAN DOSYALAR

Tevfik Tepebaşı gibi birçok isimin dosyaları bulunduğu müteahhitlerin halen tutuklu konumunda olduğunu dile getiren Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, “Mevcut delil durumu, binalardaki vefat sayıları dikkate alınarak, bir dosyanın mahkeme safhasında adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verilmiş. Ama şu an hala Cumhuriyet Savcılığı nezdinde bu şüphelilerin halen tutuklu konumunda Dosyalarının devam ettiği yaklaşık 5-6 aya kadar bütün dosyalar tamamlanacak. Yaklaşık 100 dosyanın 82’sini tamamladık. Geri kalanları da ivedi bir şekilde tamamlanacak” ifadelerini kullandı. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, “Bundan sonra en az Yılda bir olmak üzere Basınla bir araya geleceğini ve Yıllık değerlendirme yaparak halkın elde ettiği bilgi kirliğinin ortadan kalkmasını Basın yolu ile çözeceklerini dile getirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam