CHP’Lİ ÖZTUNÇ, “TARIM ALET VE MAKİNELERİ” DALI KARARI SONRASI YAŞANAN MAĞDURİYETLERİ VE İSTİHDAM KAYBINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

1 Aralık 2023 - 16:48

CHP’Lİ ÖZTUNÇ, “TARIM ALET VE MAKİNELERİ” DALI KARARI SONRASI YAŞANAN MAĞDURİYETLERİ VE İSTİHDAM KAYBINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP’Lİ ÖZTUNÇ, “TARIM ALET VE MAKİNELERİ” DALI KARARI SONRASI YAŞANAN MAĞDURİYETLERİ VE İSTİHDAM KAYBINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
Son Güncelleme :

20 Ekim 2022 - 13:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, metal teknolojisi alanından kapsam dışı bırakılması sonrası herhangi bir meslek alanına bağlı olmadığı için kayıt alınamayan “Tarım alet ve makineleri” dalı kararını ve kararın getirdiği mağduriyetleri TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Mesleki Eğitim Kurulu, metal işleri, ziraat makinaları, alet yapım ve tamirciliği ustalık belgesi ve usta öğretici belgesi olan işletme sahiplerinin belgelerini neden geçersiz saymaktadır? Sizce, kazanılmış bir hakkın hükümsüz sayılması ne kadar doğru bir karardır?” sorusuna yanıt aradı.

“USÜLSÜZ İŞLEM YAPMAYA YÖNLENDİRMİŞ OLMUYOR MUSUNUZ?”

Konunun sürüncemede bırakılmasının, Mesleki Eğitim merkezine kaydı yapılamayan çırak öğrenciler ile bunların çalışacağı işletmeleri mağdur ettiğini belirten CHP’li Ali Öztunç, “Bu işletmeler, geçerli belgesi olan kişiler üzerinden hülle yoluyla öğrenci çalıştırmak zorunda neden bırakılmaktadır? Bu kararınızla esnafı usulsüz işlem yapmaya yönlendirmiş olmuyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

KARAR VERMEK, ÖNEMLİ ÖLÇÜDE İSTİHDAM SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

Öztunç’un önergesi ve kamuoyu adına yanıt beklediği sorular şu şekilde oldu:

“06-10-2020 tarihinde 31 sayılı karar ile metal teknolojisi alanı altından kapsam dışına çıkarılan “Tarım alet ve makineleri dalı” şu anda herhangi bir meslek alanının içine alınmadığı için, ilgili dal da çalışacak çırakların kayıtları alınmamaktadır. Bu durumda mağdur olan binlerce işletme sahibi meslek lisesi ve sanat okullarından çıraklık eğitimi için öğrenci alamamaktadır. Bu karar aynı zamanda sanat okulu ve meslek lisesi öğrencilerinin çalışma alanını da daraltmıştır.”

Buna istinaden;

1- Mesleki Eğitim Kurulu, metal işleri, ziraat makinaları, alet yapım ve tamirciliği ustalık belgesi ve usta öğretici belgesi olan işletme

sahiplerinin belgelerini neden geçersiz saymaktadır? Sizce, kazanılmış bir hakkın hükümsüz sayılması ne kadar doğru bir karardır?

2- Mesleki Eğitim merkezine kaydı yapılamayan çırak öğrenciler ile bunların çalışacağı işletmeler mağdur olmaktadır. Yasa ve yönetmeliklerin sağladığı hak ve menfaatleri kullanamadıkları gibi bir meslek dalını boşta kalması, gelişmesini etkilemekte, istihdam gibi ülkemizin hayati bir konusunu böyle sürüncemede bırakmak sizce doğru bir yaklaşım mıdır?

3- Belgeleri geçersiz sayılan işletme sahipleri sanat okulu ve meslek okullarından nasıl öğrenci alacaklar?

4- Bu işletmeler, geçerli belgesi olan kişiler üzerinden hülle yoluyla öğrenci çalıştırmak zorunda neden bırakılmaktadır? Bu kararınızla esnafı usulsüz işlem yapmaya yönlendirmiş olmuyor musunuz?

5- Bir an önce ilgili meslek dalını hangi alan içine alacağınızın kararını vermek, binlerce işletme ve önemli ölçüde istihdamın sorununu çözmek için neyi bekliyorsunuz?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam