Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok sert tepki: ABD uçak gemisinin ne işi var? - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

23 Nisan 2024 - 02:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok sert tepki: ABD uçak gemisinin ne işi var?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok sert tepki: ABD uçak gemisinin ne işi var?
Son Güncelleme :

11 Ekim 2023 - 9:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Avusturya Başbakanı Nehammer ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Erdoğan, Türk SİHA’sını vuran ve İsrail’e uçak gemisi gönderen ABD’ye çok sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Başkan Erdoğan, AB süreci İsrail-Filistin çatışması ve ABD hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

AMERİKA’NIN UÇAK GEMİSİNİN NE İŞİ VAR!

Başkan Erdoğan, ABD’nin İsrail’e uçak gemisi göndermesi ve ABD F-16’larının Türk SİHA’nı vurmasına tepki gösterdi.

Erdoğan,” ABD uçak gemisini İsrail’e gönderiyor. Burada ne işi var? Ne yapmaya geliyor? Gelen uçak gemisiyle Gazze’yi vurarak indirerek ciddi katliamlara adım atacak. Bir şeyi açıklamak zorundayım. Suriye’de ABD’nin 20’den fazla üssü var. Suriye’de ABD üssünün ne işi var. 23 üs… Bütün bunları da bir değerlendirmek gerekmiyor mu? Ama Türkiye’nin bir insansız hava aracını ABD düşürüyor. İnsansız hava aracını ABD düşürürken bu Türkiye şu anda NATO’nun ortağı değil mi? Beraber değil mi? Bunu neyle izah edeceğiz? İşinize geldiği zaman ortak. ABD tüm terör örgütlülerini yetiştiriyor eğitiyor. Suriye’de bu bölgede olsun Ortadoğu’da olsun ortalığı kan gölüne çeviriyor. Bunları da görelim.” diye tepkisini dile getirdi.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar;

Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz olumlu bir seyir izliyor. Bu yıl 4 milyar doları aşmasını beklediğimiz ikili ticaret hedefimizi 5 milyar dolar olarak belirledik.

Terörle mücadele konusunda yakın iş birliği bekliyoruz. Gelecek sene iki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının 100’üncü yılını idrak edeceğiz.

SORUMLULUK ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Orta Doğu’ya kalıcı barışın gelmesi Filistin-İsrail sorunun çözüme kavuşması ile mümkündür. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekiyor.

Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Dün bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Katar Emiri Şeyh Temim bin El Sani, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile bölgedeki son durumu ve gelişmeleri ele aldık.

PUTİN’LE GÖRÜŞECEĞİM

Bugün Sayın Putin ile görüşeceğim. Guterres ile görüşmem olacak. Görüşmeleri Körfez ülkeleriyle devam ettireceğiz.

Bu görüşmeleri Körfez ülkeleri dahil geliştirerek devam edeceğiz. Adil bir barışın kaybedeni olmaz’ düsturuyla bölgede etkili tüm aktörleri barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmaz.

“GAZZE’YE SU ELEKTRİK VERİLMEMESİ İNSAN HAKLARINA AYKIRI”
Altını çizmem gerekecek, kararlarımızı verirken adil karar vermemiz gerekiyor. Özellikle burada olaya sadece Hamas olarak bakarsak bu adil olmaz. Hamas’ın kaybı nedir, İsrail’in kaybı nedir buna baktığımızda ortada ciddi kayıp 750 ölüm var. İsrail tarafında da ölümler var. Buraya nasıl geldik? Bu bir günde mi oldu? Yıllardır bu işin bir bedeli oldu. Yıllardır sürekli olarak bu ölümlerle karşı karşıya kalındı.

Şu anda Gazze’ye su verilmiyor. Hani insan hakları? Elektrik yok. Hani insan hakları? İnsan hakları evrensel beyannamesinde siz suyu, elektriği kesemezsiniz. Şu an Gazze’de hastaneler ne durumda? Acımasızca hastaneler, ibadethaneler vuruluyor. Kimse buna bir şey söylemiyor.

AVRUPA BİRLİĞİ AÇIKLAMASI

Gelecek sene Avusturya ve Türkiye arasındaki dostluk anlaşmasının 100. yılını idrak edeceğiz. Sayın Şansölye ile görüşmelerimizde Türkiye AB ilişkileri konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Avrupa’nın bütünleşmesi ancak Türkiye’nin tam üyeliği ile tamamlanacaktır. Tam üyelik dışında hiçbir alternatifi kabul etmeyeceğimizi vurguladım.

AVUSTURYA BAŞBAKANININ AÇIKLAMALARI

Avusturya Başbakanı Nehammer, ”Türkiye’deki sanayinin yaratıcılığı ve araştırmada gittiği, ilerlediği nokta konusu beni çok şaşırttı. Biz Türkiye ile yoğun bir ekonomik işbirliği yapmak istiyoruz, buna çok büyük önem atfediyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam