Mehmet Fatih GÜVEN, bu yaz şehir gündeminde Afşin olacak! - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

18 Haziran 2021 - 05:06

Mehmet Fatih GÜVEN, bu yaz şehir gündeminde Afşin olacak!

Mehmet Fatih GÜVEN, bu yaz şehir gündeminde Afşin olacak!
Son Güncelleme :

11 Haziran 2021 - 12:24

55 views

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, yerel kalkınmanın tamamlamasıyla birlikte göç alan bir Afşin oluşturacaklarını kaydetti.

Başkan Mehmet Fatih Güven, “Çiftçilerimiz lavanta ile birlikte diğer ürünlere göre 8- 10 kat daha fazla gelir elde etmeye başladı. İlerleyen dönemlerde lavanta’nın rol model olarak anlatılacağını düşünüyorum.”dedi.

“Çiftçilerimiz daha fazla kazanmaya başladı”

Yapmış oldukları çalışma ile bölgede bir farkındalık oluşturduklarına dikkat çeken Mehmet Fatih Güven, “Lavanta kimilerine göre sadece bir çiçek bize göre yerel kalkınma modelini araçlarından bir tanesi. Biz lavanta ile ilgili çalışmalarımıza 7 yıl önce başladık. Özellikle peyzaj konusunda ekonomik peyzaj yapabilmek için biz çalışmalar yürüttük. Lavanta ile ilgili Isparta, Denizli, Afyon, İzmir gibi illerimizde incelemelerimiz oldu. Bu geziler sırasında büyük bir potansiyelin olduğunu gördük. Bu tecrübelerden faydalanmasını bildik. İlçemize tarımsal üretim, zirai üretim ve turizm’in kazandırmamız gerektiğini gördük. Lavanta’da teknik olarak çok iyi bir konuma geldik, endüstriyel üretime geçme adına katma değerinin artırılması, satılacak konuma getirilmesi ile bununla ilgili tesisimizi kurduk. Pazarlama konusunda ciddi adımlar attık. Bu ürünün ilçemizde yaygın hale gelmesi için çiftçilerimi teşvik ettik. Afşin belediyesi iktisadi işletmesi adına bu markamızı da tescil ettirdik. Ürünlerimiz “EFSUS” markalı Afşin belediyesi kozmetik ürünleri bu ay itibariyle pazarlanması başlıyor. Ankara merkez’de 200 sıcak noktada dağıtımı yapılacak. Tabii bunun akabinde bu geldiğimiz son nokta itibariyle örnek çiftçilerimizi oluşturduk. Çiftçilerimiz çok memnun kaldılar. Bu ürünlerle ilgili güzel ilgi var, bu ürünlerimizi geliştirerek devam edeceğiz. Bu ürünü eken çiftçilerimiz dekar başı 1500-2000 TL kazandılar. Diğer ektikleri ürünlerin neredeyse 8-10 katı bir gelir elde ettiler. Bu geliri duyan çiftçiler daha büyük dekarlara ürün yapacaklar.”diye konuştu.

“Lavanta herkese rol model olacak”

Lavanta ile ilçedeki yerel kalkınmayı tamamlayacaklarının önemine değinen Afşin belediyesi başkanı Mehmet Fatih Güven konuşmasını şöyle sürdürdü, “İlçemize geçtiğimiz Kasım ayında 60 dönüm gül bahçesi kazandırdık. Bu yıl fidanlarımız çıktı. Sanırım ilerleyen dönemlerde de gül üretimimiz artarak devam edecek. Tabi ki bunlar katma değeri yüksek ürünler. Bu ürünler çiftçilerimiz için standardın çok üzerinde gelir getiren ürünler. Lavanta yağ özellikle lavantaya ilaç sanayinde, temizlik sanayinde ve kozmetik sanayinde yoğun olarak kullanılıyor. Türkiye’de bu alanda büyük bir boşluk var. Bizlerde ilçemizde aromatik bitki yetiştirmek istiyoruz. Tesisimizi kozmetik ürünler elde edilebilecek şekilde geliştirdik. Yaklaşık 1 ay içerisinde üretimine başlayacağız. İnşallah yakın bir süreçte Afşin’in yerel kalkınma sorununu çözmüş olacağız. Turizm ilçemizde gelişerek devam ediyor. Biz lavanta ile yerel kalkınmayı tamamlamış olacağız. Katma değeri yüksek ürünler üreten çiftçimiz daha fazla kazanacak. Yerel kalkınma ile ilçemizde daha az asayiş olayları olacak. İnşallah birkaç yıl içerisinde de projeden ziyade model olarak anlatılan bir yerel kalkınma hikayesi olarak anlatır diye düşünüyorum.”

“Göç alan ilçe olacağız”

İlçedeki ilk hedeflerinin göç’ü durdurmak sonrasında ise göç alan bir ilçe oluşturmak olduğunu söyleyen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven şunları söyledi, “Burada sosyal açıdan ilk hedefimiz göç’ü durdurmak sonrasında göç alan bir ilçe haline getirebilmek. Fotokamp’ta fotoğrafın duayenlerini misafir ettik. 2 gün boyunca ilçemizde fotoğraflar çektiler. Bunun etkisini görmeye başladık. Kahramanmaraş bu hafta içerisinde belki de pik yapacak bu görseller. Tüm Türkiye sosyal medya gündeminde o doğal güzellikler o fotoğraflar her yerde yer alacak. Lavanta ilk başta turizmi hareketlendirecek. İlçemize tur seferleri başlayacak. Bu yaz özellikle şehir gündeminde Afşin olacak. Bu yıl lavanta’nın hasat şenliğinin 3.’üncüsünü yapacağız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam