Hekim Birliği Kahramanmaraş’ta şube açıyor! - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

20 Temmuz 2024 - 16:28

Hekim Birliği Kahramanmaraş’ta şube açıyor!

Hekim Birliği Kahramanmaraş’ta şube açıyor!
Son Güncelleme :

25 Kasım 2023 - 10:17

Türkiye’nin en büyük hekim sendikası olan Hekim Birliği, Kahramanmaraş şubesinin merkezini açıyor.

Kahramanmaraş bölgesinde,üyelerine destek sunarken sendikanın varlığının güçlendirmesini sağlıyor.

Hekim Birliği, ülkedeki hekimlerin ve sağlık çalışanlarının haklarını koruma misyonuyla, sağlık sisteminin eksikliklerine ayna tutarak ideal bir sağlık sisteminin oluşmasına katkı sağlama hedefiyle yola çıkıyor. Genel Kurul ile belirlenen yeni Yönetim Kurulu, Dr. Yakup Gökhan DOĞRAMACI, Dr. Münasip BUDAK, Dr. Özgür CENGİZ, Dr. Onur UYSAL, Dr. İbrahim Halil ERDEM, Dr. Pınar KARAGÖZ ve Dt. Melek GÜREL DEMİROĞLU’ndan oluşmaktadır.

SAĞLIKTA ŞİDDETLE ETKİN MÜCADELE ŞART!

Sağlık sektöründeki şiddet olayları, sağlık çalışanlarının güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu önemli mesele, hem sağlık çalışanlarının mesleklerini sürdürmelerini zorlaştırıyor hem de sağlık hizmetlerinin kalitesini olumsuz etkiliyor. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için toplumsal farkındalığın artırılması ve etkili çözümlerin hayata geçirilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Hekim Birliği olarak neredeyse her gün bir meslektaşlarının maruz kaldığı sözlü veya fiziksel saldırı haberini almaktayız. Hastaneler, poliklinikler, acil servisler ve diğer sağlık kuruluşları, bu tür saldırılara sahne olmaktadır. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için yasama, yürütme ve yargı organlarına önemli görevler düşmektedir. Ülkemizin hekimlerine ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları görmezden gelmek, sağlıklı ve güvenli bir gelecek inşa etmek adına mümkün değildir.

Sağlıkta şiddetin önlenmesi için toplumun bilinçlendirilmesi de son derece önemlidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere yöneticilerin toplumu eğitmek için adım atmaları gerekmektedir.

Hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında fiziksel güvenliği artırmak adına acil olarak ciddi önlemler alınması gerekmektedir. Ülkemizde alışveriş merkezlerine girerken hastanelerden daha yüksek güvenlik önlemlerinin olması kabul edilemez bir durumdur.

Ayrıca sağlıkta şiddet olaylarına karışanlara etkili yasal yaptırımların uygulanması ve şiddet uygulayanların belirli bir süreliğine hizmet almalarının engellenmesi gibi yaptırımların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Sağlıkta şiddetle mücadele, toplumsal bir sorumluluktur. Toplumdaki her bireyin, sağlık çalışanlarına ve sunulan hizmete saygı göstermesi ve şiddeti reddetmesi gerekmektedir.

DEPREM BÖLGESİNDE HALA ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN SORUNLAR VAR

Hekim Birliği Kahramanmaraş Şubesi’nin açılışı, bölgedeki sağlık hizmetlerini iyileştirmeyi ve sağlık çalışanlarının dayanışmasını pekiştirmeyi amaçlayan önemli bir adımdır. Depremin etkilerini en yoğun yaşayan Kahramanmaraş’ta, hem hekimler hem de sağlık çalışanları, hala çözüm bekleyen pek çok sorunla karşı karşıyadır.

Bölgede, özellikle hekimlerin barınma sorunu acil çözüm bekleyen bir konudur. Aşırı yüksek kira bedelleri, hekimlerin yaşam koşullarını olumsuz etkileyen bir faktör. Ayrıca, sağlık hizmeti sunulabilecek fiziki ortamın henüz tam olarak sağlanamamış olması, hem hekimlerin hem de sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını zorlaştırmaktadır.

Hekim Birliği, özellikle deprem bölgesinde yaşanan zorlukları ilk günden itibaren gündemde tutarak çözüm önerileri sunmaya ve destek olmaya devam etmektedir.

Kahramanmaraş Şubesi, bölgedeki hekimlerin ve sağlık çalışanlarının yaşadıkları zorlukları ve sorunları gündemde tutmayı amaçlamakla kalmayıp aynı zamanda yerel topluluklarla iş birliği yaparak sağlıklı yaşam ve hastalıkların önlenmesi konusunda farkındalık oluşturacak etkinliklere de öncülük edecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.