KAHRAMANMARAŞ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN KİMLİKSİZ CENAZELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

5 Haziran 2023 - 04:42

KAHRAMANMARAŞ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN KİMLİKSİZ CENAZELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

KAHRAMANMARAŞ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN KİMLİKSİZ CENAZELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Son Güncelleme :

09 Mart 2023 - 10:33

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN KİMLİKSİZ CENAZELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA
06/02/2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ve Elbistan İlçelerinde meydana gelen depremlerle ilgili Adli Tıp Uzmanları Derneğinin 05/03/2023 tarihli deprem bölgesi raporunun Kahramanmaraş iliyle ilgili bölümünde; “adli tıp alanında çalışmaların Kahramanmaraş Kapıçam Mezarlığı ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı olmak üzere iki birimde yapıldığı” ve “mezarlık alanına ilk günlerde getirilen kimliksiz cenazelerin defnedildiği yerler ile mezarlık görevlilerinin kayıtlarındaki farklılık nedeniyle 425 cenazede feth-i kabir yapılarak kimliklendirme için yeniden örnek alınmasına başlandığı belirtildi.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, meseleye ilişkin gönderdiği basın açıklamasında; “Bu raporun yazılı basında ve sosyal mecralarda paylaşılması nedeniyle basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. 06/02/2023 tarihinde saat 04:17 ve 13:24 sıralarında Pazarcık ve Elbistan İlçelerinde sırasıyla 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve artçı depremler sonrası başta Kahramanmaraş olmak üzere birçok ilde binalarda çökme ve hasar meydana gelmiş, birçok vatandaşımız vefat etmiş ve yaralanmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremin yol açtığı can kayıpları ve yaralanmalarla ilgili re’sen derhal soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında öncelikle; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Necip Fazıl Şehir Hastanesi, Yörük Selim Devlet Hastanesi, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Osman Sayın Spor Salonu ve Kütüphane Binasında, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kapıçam Mezarlığı olmak üzere toplam 7 yerde depremde vefat edenlerin ölü muayene ve kimlik tespiti işlemleri yapılmıştır. Kimliği tespit edilemeyen cesetlerden kan örneği alınarak DNA incelemesi yapılmak üzere Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığına gönderilmiştir. Deprem sonrası yakınlarına ulaşamadığını belirtilen vatandaşlardan kan örnekleri alınması, alınan örneklerin kimliklendirmeye esas olmak üzere karşılaştırılması için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Necip Fazıl Şehir Hastanesinde 24 saat çalışma esaslı kan örneği alma merkezleri kurulmuş olup cenazesini bulamadığını belirten vatandaşlardan bu merkezlerde DNA incelemesine esas olmak üzere kan örneği alınmaya devam edilmektedir.

Gaziantep Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyolojik İhtisas Dairesi tarafından kimliği belirsiz cesetler ile ceset yakınlarının vermiş olduğu DNA örneklerinden eşleşen ve cesedin kimliği tespit edilen kişilerle ilgili Cumhuriyet başsavcılığımızca adli işlemler derhal yapılarak ceset yakınlarına ulaşılıp kimliği teşhis edilen cesetlerin yakınlarına teslimi sağlanmaktadır.

Vefat eden vatandaşlarımızdan kimliği tespit edilemeyen cesetlere ilişkin kimliklendirme çalışmaları kapsamında Adli Tıp Uzmanları Derneği tarafından deprem bölgesi raporunda belirtildiği gibi Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından 425 adet feth-i kabir işlemi gerçekleştirilmemiş olup kimliği belirsiz cesetlerle ilgili kimliklendirme çalışmaları devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam