Kahramanmaraş ile Andijan Arasında Ticari İlişkiler Artıyor - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

8 Haziran 2023 - 15:24

Kahramanmaraş ile Andijan Arasında Ticari İlişkiler Artıyor

Kahramanmaraş ile Andijan Arasında Ticari İlişkiler Artıyor
Son Güncelleme :

10 Haziran 2022 - 19:55

Son 5 yıldır Türkiye ile Özbekistan arasında artan ekonomik iş birliğine bir yenisi de  Kahramanmaraş’ta eklendi. Özbekistan’daki Andijan bölge heyeti Kahramanmaraş’a gelerek iki bölge arasındaki işbirliğini arttırmaya yönelik çalışma başlattı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonunda yapılan organizasyona Andijan Valisi Shukhratbek Abdurakhmonov Kursakbaevich, Andijan Yatırımlar ve Dış Ticaretten Sorumlu Vali Yardımcısı Botirjon Khamraev, Andijan Vali Yardımcısı Mamurbek Numonjonov ve yetkilileri ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu katıldı.

Kahramanmaraş ve Andijan arasında ticari bağların güçlendirilmesi, yerel yönetim alanında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulmasına katkı sağlanması için sürdürülebilir iletişim kanallarının oluşturulması amacıyla tarım, tekstil ve endüstriyel makinalar başta olmak üzere Özbekistan’a yatırım ve ticaret yapmanın önemine değinen KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Burada insanın hissi duygularının kabardığı bir anı yaşıyorum. Uzun süre birbirini görmeyen iki kardeşin bir araya geldiği bir ortamdayız. Ben Özbekistan’a gittiğimde çok büyük hissi duygular yaşadım. Ben ticaretin durmaması gerektiğine inanan bir insanım. Artık insanların kendisini yetiştirdiği ve kendisinin tükettiği bir ortam yok. Bizim üretip gönderdiğimiz tişörtler artık Afrika’ya, Avrupa’ya gönderiliyor ve bu kumaşlar da Kahramanmaraş’tan çıkıyor. Tencere tava çaydanlık konusunda da Kahramanmaraş oldukça önemli bir yol aldı. Bizler aynı kültürün, aynı geçmişin çocukları olarak ticarete devam etmek zorundayız. Bu konuda da Özbekistan ile ticari ilişkilerinize devam edeceğiz. Dolayısı ile biz Türkler olarak bizim güçlü olmaya ihtiyacımız var. Artık Özbekistan ile küme çalışması ile ticaretimiz daha da fazla gelişim sağlanacak. Burada birlikte nelerin gerçekleştirilebileceği konusunda fikir alışverişinde bulunacağız. Türk soydaşlarımız ile iş birliğini geliştirmeye gayret edeceğiz” dedi.

“Andijan ve Kahramanmaraş Birbirlerine Çok Benzeyen Bölgeler”

Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son 5 yılda oldukça ileriye gittiğini ifade eden Andijan Valisi Shukhratbek Abdurakhmonov Kursakbaevich ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Yıllar sonra iki kardeş halk arasındaki özlem sona erdi ve bir araya geldik. Son 5 yıl içerisinde iki ülke liderlerinin çalışmaları sayesinde kültürel ve ekonomik alanda birleşmeler meydana geldi ve bu alandaki ilişkilerimiz gelişmeye devam ediyor. Son 5 yıl içerisinde Özbekistan genelinde Türk iş insanları ülkemizde önemli yatırımlar ve işler yapıyor. Kazanılmış ve kazanılmakta olan gelişmeler sayesinde Türkiye ve Özbekistan’ın her alanda adımlar atılması konusunda konuşmalar yapmıştım. Kahramanmaraş’a gelir gelmez sıcak bir karşılama ile karşılaştım. Bundan dolayı herkese teşekkür ediyorum. Ben 9 yıldır Andijan bölgesinde valilik yapıyorum ve şunu diyebilirim ki Andijan ve Kahramanmaraş birbirine benzeyen iki şehir. Nüfus bakımından, ekonomik yatırımlar bakımından ve buna benzer durumlardan dolayı bu iki şehir birbirlerine çok benziyor. Andijan ve Kahramanmaraş aynı zamanda köklü bir tarihe ve geçmişe sahip. Bunun yanında Kahramanmaraş şairler şehri ve Andijan da şair bakımından önemli bir yere sahip. Kahramanmaraş’ta yetiştirilen pamuk Andijan’da da yetiştiriliyor. Dediğim gibi her iki şehrin yakaladığı ivme birbirlerine çok benziyor. Andijan bölgesi tekstil alanında yatırımlara oldukça elverişli bir alan ve bu konuda Kahramanmaraşlı yatırımcıları buraya davet ediyorum. Kahramanmaraş ve Andijan arasında iş birlikleri sadece ekonomik alanda olmayacak. Kültürel anlamda da iki bölge iş birliği halinde olacak. Eğer birlikte omuz omuza verirsek ve kalkınırsak paralarımız yabancılara gitmez.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam