KSÜ REKTÖRLÜĞÜNDEN KAMUOYU AÇIKLAMASI - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

18 Haziran 2021 - 04:56

KSÜ REKTÖRLÜĞÜNDEN KAMUOYU AÇIKLAMASI

KSÜ REKTÖRLÜĞÜNDEN KAMUOYU AÇIKLAMASI
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2021 - 9:12

10 views

Kahramanmaraş sütçü imam ünüversitesi rektörlüğünden yazılı basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: İnternet gazeteciliği yapan bir medya kuruluşunun geçtiğimiz günlerde üniversitemiz rektörlüğünü ve dolayısıyla üniversitemizi hedef alan, hak ve hukuk tanımaz, itham edici ve karalayıcı yayınları dolayısıyla kamuoyuna bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

2017 yılında vuku bulan bir iddia ve birkaç ihbar mektubu vesilesiyle Üniversitemiz rektörlüğünce başlatılan disiplin soruşturması sonucu ve rektörlüğümüzün teklifi ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yüksek Disiplin Kurulu tarafından 2018 yılında kamu görevinden çıkarılma cezası ile tecziye edilen bir öğretim üyemiz, Bölge İdare Mahkemesi nezdinde açtığı dava sonucunda, iddiaların ilgilinin kamu görevinden çıkarılma cezası ile tecziyesini gerektirecek düzeyde ispatlayıcı somut delillere dayanmadığı gerekçesiyle tekrar görevine döndürülmüştür. Mahkeme kararını uygulamamak yasal olarak suç teşkil edeceğinden, Rektörlüğümüz ilgili mevzuat gereği, söz konusu öğretim üyesini göreve başlatmış ve ilgili mahkeme kararında vukuu sabit görülen başka bir suç nedeniyle söz konusu öğretim üyesi hakkında yeniden soruşturma açmış ve mahkeme kararıyla sabit görülen söz konusu suç için yasanın öngördüğü disiplin cezası verilmiştir.

Aynı şekilde 2018 yılı başında vuku bulan bir iddia ve birkaç ihbar mektubu vesilesiyle bir diğer öğretim üyemiz hakkında Rektörlüğümüzce disiplin soruşturması başlatılmış, soruşturma neticesinde elde edilen bilgi ve bulguların, söz konusu öğretim üyesinin kamu görevinden çıkarılma cezası ile tecziyesini gerektirecek düzeyde şüpheye mahal vermeyecek ispatlayıcı delil niteliğinde olmadığı anlaşılmış ve ilgiliye bir alt disiplin cezası verilmiştir.

Hukukun ve yasaların verdiği yetki ve sorumluluk sınırları içerisinde hareket eden Rektörlüğümüz, üniversitemiz içerisinde her kim tarafından işlenirse işlensin, disiplin ve ceza soruşturmasını gerektirecek her türlü fiilin takipçisi olmuş ve gereken işlemleri titizlikle yürütmüştür. Buna rağmen, dört yıl önce vuku bulmuş ve yasal takibi yapılarak sonuçlandırılmış bir ihbarın daha dün vuku bulmuş gibi gündeme taşınarak rektörlüğümüz ve üniversitemiz aleyhine kamuoyu oluşturma çabasının, basının kamuoyunu bilgilendirme görevinin bir gereği olarak düşünülmesi mümkün değildir. Hiçbir şekilde doğru bilgi ve belgeye dayanmayan, muhtemelen kişisel birtakım çıkar peşinde olan birilerinin hazırlayıp sunduğu bir metni haber niteliğinde görerek yayınlamanın genel ahlak ilkeleri ve basın etiğine uygun olmadığını değerlendiriyor, konunun yasal takipçisi olacağımızı bildiriyor ve böyle bir ahlak dışı yayın yapan gazeteyi şiddetle kınıyoruz.

Ailelerinin emaneti olarak gördüğümüz öğrencilerimizin bilim ve milli değerler ile donanmış bireyler olarak yetişmesi için gerekli her türlü özeni gösterdiğimizi ve göstermeye devam edeceğimizi, onlara karşı yönelecek her türlü ahlak dışı tutumların da sıkı takipçisi olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam