“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasının birincileri ödüllerini aldı - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

31 Temmuz 2021 - 19:25

“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasının birincileri ödüllerini aldı

“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışmasının birincileri ödüllerini aldı
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2021 - 16:16

23 views

İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Her ödül töreni çok kıymetli ama bu yaptığımız ödül töreni çok çok daha kıymetli. Doğrudan insanımızı ilgilendiriyor, herkesi hepimizi ilgilendiriyor, bana ya da benim yakınlarıma 1 şey olmaz demeyeceğimiz derecede büyük tehdit ve tehlikelere karşı önlem almamız, tedbirli olmamız, dikkatli olmamız gereken hususları gündeminize taşıyacak olan 1 yarışmanın ödül törenindeyiz. 11 yıldır devam eden bir yarışma ve bu yarışmaya bu yıl ilimizden okul yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin de özel gayretiyle öğrencilerimizden büyük bir teveccüh gösterildi. Yarışmaya katıldılar. Bağımlılıkla mücadelede ben de varım, benim de söyleyecek sözüm, çizecek resmim ya da yapacak bir işim, ödevim var şeklinde sorumluluk aldılar. Ben bu bin 35 öğrencimizin tamamını onları yetiştiren, yönlendiren ve süreci takip eden her kademedeki öğretmen ve yöneticilerimizi yürekten tebrik ediyor, teşekkür ediyorum. Bağımlılık deyince daha çok uyuşturucu ilk akla geliyor. Ama biz biliyoruz ki artık sadece uyuşturucu değil, telefona olan bağımlılık da internete olan bağımlılık da sigaraya olan bağımlılık da ya da diğer bir takım şeyler olan bağımlılık da uyuşturucuya olan bağımlılık kadar insanımıza zarar vermeye başladı.

“BAĞIMLI OLMAYIN EY GENÇLER YA DA İNSANLAR BAĞLI OLUN”
Bu uyuşturucuya olan bağımlılığı önlemek için göstermiş olduğumuz hassasiyet, titizlik neyse diğer hususlarda da aynı hassasiyet ve titizlik göstermemiz lazım. Peki, bağımlı olmayın, bağımlı olmayın, bağımlı olmayın diye sürekli tekrar edip duruyoruz. Ne olsun? Ben bu sloganı şöyle değiştirmek istiyorum; bağımlı olmayın ey gençler ya da insanlar bağlı olun. Ne fark var neye bağlı olacağız? 1 ailenize bağlı olacak, 2 okulumuza bağlı olacağız, 3 öğretmenlerimize bağlı olacağız, 4 bizim içinde bulunduğumuz zaman iyiliklerin, güzelliklerin yapılmış olduğu ve bizi boş vakit geçirmeyip dolu dolu hayatınızı geçireceğiniz sivil toplum kuruluşlarımız, sosyal organizasyonlarımıza bağlı olacağız. Eğer biz buralara bağlı olursak bizi bağımlılığa sevk edecek olan, kötü alışkanlıkların tamamında da uzaklaşmış oluruz.

“HAYATIMIZIN BİR AMACI OLMASI LAZIM”
Arkadaş grubumuz bizim değerlerimizin belirlenmesinde çok etkilidir, iyi arkadaş insanı vezir, kötü arkadaş insanı rezil eder. ‘Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ sözlerini hepimiz biliyoruz ve mutlaka ama mutlaka gençler hayatınızın hayatımızın bir amacı olması lazım. Eğer hayatınızın hayatımızın amacı yoksa hayatta ümitsiz oluruz. Ümitsiz olan insanın faydalı bir şey yapması mümkün değildir. Onun için de mutlaka ama mutlaka hayatımızın bir amacı olsun, bir amacı olsun ki ümitli olalım. Hayatımızın amacı olursa amaçlı yaşayan insanlar boş işlerle meşgul olmaz. Tabiat boşluk kabul etmez. Siz eğer faydalı bir şeyle bir amaç uğruna çalışmıyorsanız, tabiat sizi faydasız işlerle meşgul etmeye başlar. Ondan sonra da felakete sürüklenmek kaçınılmaz olur.

“REKABET SİZİ DEĞERLERİNİZDEN VAZGEÇİLMESİN”
Değerlerinize sahip çıkın dedim. Son olarak bununla ilgili bir de size tavsiyem var. Değerlerimize sahip çıkarken şu 3 kurala mutlaka ama mutlaka dikkat etmek ve riayet etmenizi tavsiye ediyorum.
Tabii sadece bunu size değil, kendime de tavsiye ediyorum. Birincisi değerlerinize sahip çıktığınızdan dolayı hangi şartlar altında olursa olsun 1 tehditle karşılaşırsanız değerlerinizden vazgeçmeyin. Tehdit sizi değerlerinizden vazgeçilmezsin. İkincisi taklit sizi değerlerinizden vazgeçilmezsin. Üçüncüsü rekabet sizi değerlerinizden vazgeçilmesin. Bu duygularla bu yarışmaya katılan, katılmasına katkı sağlayan tabii ki evlerde anneler, babalar, veliler de bizim çözüm ortaklarımız ve en kıymetlilerimiz onlar da dahil olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“YEŞİLAY’IN 2 ÖNEMLİ AMACI VAR”
Yeşilay Cemiyeti Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Alagöz, ise şu ifadelere yer verdi: “Yeşilay denince biliyorsunuz ilk aklımıza gelen bağımlılıklarla mücadele ki Yeşilay Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından 1 tanesi. Hatta Türkiye Cumhuriyeti demeyelim Osmanlı devletinin son dönemlerinde kurulmuş, cumhuriyet döneminde de devam etmiş en eski Sivil Toplum Kuruluşlarından bir tanesi. Kuruluş amacı bağımlılıklarla mücadele, kötü alışkanlıklarla mücadele. İlk kurulduğu dönemlerde alkol, sigara, tütün bunlarla mücadele ederken daha sonraki dönemlerde ortaya çıkan tüm bağımlılıklarla mücadeleyi kendisine şiar edinmiştir. Son dönemlerde de yine gerçekten toplumun, gençlerin 1 hastalığı haline gelen teknoloji bağımlılığını da şu anda kendi gündemine almış, bununla mücadele etmeye başlamıştır. Yeşilay’ın 2 önemli amacı var. Bunlardan 1 tanesi ki en önemlisi bize göre; özellikle gençlerimizin ve toplumu hiç bağımlı yapmak, yani eğitim ve önleyici faaliyetler. Aslında bu yapmış olduğumuz ‘Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek’ yarışması da aslında önleyici faaliyetlerden 1 tanesi olarak değerlendirebiliriz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam