Seçimlerde Aklımızı Kimsenin Cebine Koymayalım - Maraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika HaberleriMaraş46 | Kahramanmaraş Haber | K.Maraş Gündem Son Dakika Haberleri

17 Mayıs 2022 - 17:11

Seçimlerde Aklımızı Kimsenin Cebine Koymayalım

Seçimlerde Aklımızı Kimsenin Cebine Koymayalım
Son Güncelleme :

23 Mart 2022 - 13:22

28 views

Havalarla birlikte siyaset sahnesinin de ısınacağı dönem yaklaşırken, belediye başkanı seçilebilmek hayaliyle ya da seçim dönemini fırsata çevirmek amacıyla, siyaset arenasında, bol miktarda aday adayı yine “arz-ı endam” edecek.
Bunların bir kısmı, aday adaylığını, adeta, otomatiğe bağlamışlar. Her seçimde zuhur ederler. Hiçbir masraf yapmadan, kendi reklamlarını yapmaya çalışırlar. Seçilemeyeceğini bilirler, seçimi sadece bir atlama taşı olarak kullanmanın derdindedirler.
Geçmiş seçimleri mercek altına tuttuğumuzda; o dönemlerde, hangi kriterlere göre, hangi partiden veya hangi adaydan yana tercih yaptık? Daha iyi hizmet almayı umut ederek mi oyumuzu kullandık, yoksa boş vaatlerine inanmadığımız halde, hatır-gönül ilişkisi çerçevesinde birilerinin cebine aklımızı mı koyduk?
Örneğin; 2019 Yerel Seçimlerinden bu yana, geçen koca üç yılda, özellikle büyükşehir belediyesi yönüyle, beklentilerimizin ne kadarı karşılandı ya da ne kadarı hiç hatırlanmadı? Daha doğrusu, ne ümit ettik, neyle karşılaştık?
Ya da bir önceki milletvekilliği seçimlerinde, kendilerine Yüce Meclis’te oturma(!) şansı verdiğimiz zatlar, meclis oturumlarında, parmak kaldırmaktan başka, hangi konulara parmak bastılar? Kendilerini oraya gönderen vatandaşın problemlerine hangi somut çözümleri getirdiler?
Seçim dönemlerinde, (şehir dışından gelerek ilk defa halkın karşısına çıkanlar da dahil) kapımızın eşiğini aşındırıp, seçimden sonra adeta buharlaşan aday ya da aday adaylarını iyi analiz etmemiz gerektiği ortada.
Eğer geçmiş seçim dönemlerinin kritiğini yapmadan, yine üstün körü bir şekilde, birilerinin karın doyurmayan nutuklarına bakarak, sandığa oyumuzu atarsak, iki yüzlü siyasetçilerin ekmeğine, biraz daha, yağ sürmüş oluruz.
Lütfen, seçim atmosferinden dolayı rahatlıkla ulaşma fırsatı bulduğumuz (seçimden sonra zaten bulamıyoruz) siyasilerin boş nutuk atmalarına meydan vermeyelim. Kendilerini dinleyelim, ama sorunların çözümü noktasında onları sorgulayalım. Hep onlar konuşmasın, biraz da bizi dinlesinler. Ne olursa olsun, bu yöndeki düşünce sistemimizin alabora olmasına müsaade etmeyelim.
Bu arada, seçim döneminde, siyasette boy gösteren aday adaylarından, gençlerin ve yeni yüzlerin, daha reel düşündüklerini ve daha çok güven verdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.
İnşallah siyaset piramidinin üst kesimlerini “zapt edenler”, bu yeni jenerasyona siyaset yapma imkân vermekte cimri davranmazlar.

Ramazan AYDIN – Kahramanmaraş (20.03.2022)
ramazanaydin4402@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam